Četri Decenije Jedinstva

 

Najstariji naš klub u Austriji “Jedinstvo” iz Beča obeležio je prigodnim aktivnostima veliki jubilej - 40 godina postojanja. U petak 26. novembra, uveče, u klupskim prostorijama, priređen je prijem, kojem su se odazvali zvaničnici austrijskih institucija, naše Ambasade, predstavnici naših klubova i udruženja.

 

 

Najstariji naš klub u Austriji “Jedinstvo” iz Beča obeležio je prigodnim aktivnostima veliki jubilej - 40 godina postojanja. U petak 26. novembra, uveče, u klupskim prostorijama, priređen je prijem, kojem su se odazvali zvaničnici austrijskih institucija, naše Ambasade, pred- stavnici naših klubova i udruženja.

Među gostima, koje su na ulazu u salu dočekivali predsednik KUD”Jedinstvo” Zlatko Miloradović i njegova supruga Ursula, bili su, između ostalih, potpredsednik frakcije socijaldemokratskih partija Evrope i poslanik u Evropskom parlamentu Hanes Svoboda, ministarka u vladi Beča Sonja Veseli, predsednik 2. bečkog okruga Gerhard Kubik, poslanik Kurt Štircenbeher, predsednik Radničke komore (AK) Herbert Tumpel, predsednik Saveza sindikata Austrije (OGB) Erih Foglar, šef konzularnog odeljenja Ambasade Srbije u Beču Kosta Simonović i predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču Borislav Kapetanović.
Borko Ivanković, koji je vodio program, ukazao je da su krajem
60-tih, odnosno početkom 70-ih godina prosšlog veka došli prvi radnici sa prostora bivše Jugoslavije u Austriju i Beč. Ti ljudi su sada u penziji i dalje su ostali u Austriji, a klub im je pomogao u očuvanju i negovanju tradicije, kulture.

Predsednik “Jedinstva” Zlatko Miloradović podsetio je da je klub osnovan 1970. i da je od 1973. u sadašnjim prostorijama.
“Prošli smo kroz lepa i teška vremena. Raspad bivše Jugoslavije za nas je bio teška situacija. Zahvaljujući pomoći prijatelja mi smo sve teškoće prebrodili”, na- glasio je on.
Miloradović je istakao da “Jedinstvo” ima trenutno 200 aktivnih članova, od kojih je većina mladih, što ukazuje da klub ima budućnost. Tu tvrdnju folklorna sekcija, to jest najmlađi, dokazali su izvođenjem spleta igara iz Srbije.
O značaju kluba govorili su Kubik, Veseli i Svoboda, Tumpel i Simonović, koji su zajedno ocenili da je “Jedinstvo” imalo značajnu ulogu, kako u negovanju korena, tako i integraciji.
Ovom prilikom uručene su i zlatne plakete i zahvalnice zaslužnima za rad ovog kluba.
Među dobitnicima plakete nala- ze se posthumno prvi predsednik i osnivač Momčilo Mirković, jedan od prvih aktivista Niko Mijatović, kao i institucije Ambasada Srbije, OGB, Radnička komore, ali i dnev- ni list “Vesti” i mesečnik “Zavičaj” za pomoć putem izveštavanja o aktivnostima kluba.

Zlatna i jubilarna odlikovanja dobili su i Ćuk Bratoljub, Đekić Mićo, Ilić Mališa posthumno, Kapetanović Borislav, Slavko Jevtić, Božić Radovan, Brešo Marko, Boban Božinović, Đuričić Dijana, Dačić Milica, Dekić Jagoda, Đurđević Goran, Gavrć Ružica i Novak, Ivanković Borko, Kalinić Blaženka i Stojan, Kecanović Biljana, Miljković Života, Nešić Petar, Nikucić Dragan, Sandić Jasna, Pilipović Slobodan, Tasić Saša, Vrečić Čokić Mileva, Horvat Dragica i Stefan, Alija Zenkovski i Miladinović Sanja.
U prostorijama kluba nalazi se i izložba fotografija koje pokazuju istoriju društva od početka do danas.
Proslava značajnog jubileja
nastavljena u u subotu uveče u Svečanoj sali u Langenfeldgaše, gde je održana priredba.
U bogatom kulturno-
umetničkom programu učestvovali su, pored folklora domaćina, KUD “Stevan Mokranjac”, KUD “Branko Radičević” iz Beča i SKUD “Desanka Maksimović” iz Lugana.
Sjajni nastupe folkloraša, pratili su i izvanredni mladi recitatori Melani Vujić, Igor Anđelković, Tijana Radojčić i Branko Anđelković. Nikolina Dačić i Jovan Matić su iz- vanredno izveli cigansku igru, dok je Aleksandra Milovanović pobrala aplauze za svoje pevačke sole nastupe.
Posebno treba istaći veterane “Jedinstva” koji su u starogradskoj nošnji odigrali gradske igre i zauzvrat dobili buran aplauz, pune sale.
Simonović Zorica predsednik “Desanka Maksimović” i Borislav Kapetanović predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču uručili su ovom prilikom Zlatku Miloradović predsedniku slavljenika “Jedinstvu” prigodne poklone i priznanja.
Nedeljni susret u prostorijama KUD “Jedinstvo” bila je prilika dadomaćini uzvrate poklonima gostima iz Lugana, ali i dodelu priznanja klubovima “Stevan Mokranjac” i Branko Radičević” i prijateljsko druženje.
Proslava jubileja završena je

tradicionalnom “Pasuljijadom” koja je ove godine biti održana 12. decembra.